Išvaržų kamuojami pacientai Kauno klinikinėje ligoninėje operuojami be didelių pjūvių

2015-09-17

VšĮ Kauno klinikinėje ligoninėje per metus pagydoma per 300 pacientų, patyrusių pilvo ir šlaunies išvaržas. Čia ligoniai operuojami nauju laparoskopiniu metodu ir daug greičiau sugrįžta į kasdieninio gyvenimo ritmą. Pilvo ir šlaunies išvaržos pagydomos tik operaciniu būdu. Tai vienos dažniausiai atliekamų operacijų visame pasaulyje.

Pasak Kauno klinikinės ligoninės chirurgo Ginto Vislavičiaus, dėl ligoninėje įdiegtos pažangios operacijų technologijos operuoti pacientai čia daug greičiau palieka palatas – namo iškeliauja jau po paros, o darbingumas jiems atsistato per mėnesį.

Anksčiau tokiems ligoniams palatoje tekdavo pragulėti savaitę, o visas gydymas trukdavo apie du mėnesius. „Senuoju metodu tekdavo daryti pjūvį išvaržos pažeistoje vietoje, o dabar naudojame laparoskopinį metodą, kai padaromi tik maži, vos pusės centimetro ilgio pjūveliai“, – kalbėjo G.Vislavičius.

Chirurgai per mažus pjūvelius specialiais instrumentais išdalija išvaržas. Joje esantys pilvo organai grąžinami į pilvaplėvės ertmę, o pilvo siena sutvirtinama specialiu prie organizmo prisitaikančiu tinkleliu. Jis taip pat įstumiamas per nedidelius pjūvelius.

Patyrus išvaržą, susidaro defektas pilvo sienos audiniuose, į išvaržos maišelį išlenda taukinė, kiti pilvo organai, dažniausiai žarnų dalis. Pasitaiko, kad išvarža įstringa, negrįžta atgal ir kyla žarnų nekrozės (apmirimo) pavojus. Tada būtina skubi operacija. Uždelsus ir išsivysčius nekrozei tenka šalinti dalį pakenkto organo. Kitu, lengvesniu atveju, kai vidaus organai laisvai grįžta į pilvaplėvės ertmę, gydytojas siunčia pacientą planinei operacijai. Tačiau delsti irgi negalima. Į išvaržos vidų patenkantis pilvo ertmės organas (žarna, taukinė, riebalinis audinys) nuolat traumuojami ir gali kilti uždegimai, be to, didėja ir pati išvarža.

Pilvo sienos išvaržos žmonėms dažniausiai atsiranda vyresniame amžiuje. Moterims dažnesnės yra bambos, o vyrams – kirkšnies išvaržos. Neretai išvaržos atsiranda ir operacinių randų srityje.

Neišsižadėta ir senojo, klasikinio būdo išvaržos operacijų, kai pacientui nusprendžiama taikyti dalinę nejautrą, o ne pilną narkozę.

 

Informaciją parengė Saulius Tvirbutas,
VšĮ Kauno klinikinės ligoninės komunikacijos specialistas