Kauno klinikinė ligoninė – tarp urologijos lyderių

2017-10-05

Kauno klinikinėje ligoninės Urologijos skyrius šiemet pažymi savo veiklos 50-metį. Tai vienas pirmųjų šios medicinos srities padalinių šalyje. Vedėjas urologas Gytis Rinkūnas čia dirba jau tris dešimtmečius, iš kurių dvidešimt metų vadovauja patyrusiam kolektyvui. Pasak jo, per pusšimtį metų urologijoje pasikeitė daug kas: operacijų technologijos, pacientų gulėjimo laikas,  diagnostikos galimybės ir profilaktika bei pacientų informacija ,todėl žymiai sumažėjo užleistų ligų atvejų. Tačiau pagrindiniai susirgimai  lieka tie patys.

- Kauno klinikinė ligoninė skaičiuoja jau gerokai daugiau kaip šimtmetį (jos ištakos siekia Kauno Raudonojo kryžiaus ligoninės veiklos pradžią 1908 m.), o Urologijos skyrius švenčia 50-metį, ne ką anksčiau šios srities skyriai įkurti ir kitur. Kodėl?

- Urologija visame pasaulyje ilgai buvo tik viena iš bendrosios chirurgijos sričių. Lietuvoje urologijos specializacija pradėjo formuotis šeštajame dešimtmetyje. 1967 m., kai naujuose pastatuose  pradėjo veikti tuometinė Kauno 2-oji ligoninė, ten buvo atidarytas Urologijos skyrius. Tai buvo trečias skyrius Lietuvoje. Taigi mūsų skyrius yra tarp urologijos pradininkų šalyje.

Padalinyje buvo ne tik teikiama urologinė pagalba Kauno miesto gyventojams, bet ir vykdoma mokslinė veikla. Karu su skyriaus vedėju Algimantu Tulaba dirbo universiteto mokslininkai doc. Česlovas Sinkevičius, doc. Antanas Radavičius, doc. Donatas Bumblys. Doc. Č.Sinkevičiaus iniciatyva 1965 m. įsteigta Lietuvos urologų mokslinės draugija, kurios bazė buvo Kauno klinikinėje ligoninėje beveik keturis dešimtmečius.

- Kaip pasikeitė skyriaus gyvenime per tą pusšimtį metų?

- Pirmiausiai žymiai pagerėjo diagnostikos galimybės. Šalia veikiantis kompiuterinis tomografas ir magnetinis rezonansas pagerina tiek ankstyvą ligų diagnostiką, tiek padeda nustatyti ligos išplitimo lygį. Taip pat sparčiai žengia į priekį operacinės technologijos. Didžioji operacijų dalis atliekama naudojant minimaliai invazines priemones – endoskopinis prostatos ir šlapimo pūslės auglių šalinimas, šlapimtakių ir šlapimo pūslės akmenų skaldymas lazeriu, laparoskopinė plastinė chirurgija. Todėl pacientų stacionarinis gydymas trunka  keturis kartus trumpiau, jis yra sklandesnis. Endoskopinės prostatos ir šlapimo pūslės operacijos pas mus atliekamos jau nuo 1986 m.

Pasikeitė ir pacientų gulėjimo sąlygos. Palatose guli daugiausiai po 3 pacientus, turime vienutes ir mokamą palatą. Didžiuojamės slaugytojų kolektyvu, kuris turi didžiulę darbo urologijos skyriuje patirtį. Čia reikalingos specifinės slaugos žinios ir jas mūsų personalas efektyviai naudoja.

Džiaugiamės ir jaunimu, kuris perima vyresniųjų patirtį bei turtina ją naujausiomis žiniomis, vyksta į stažuotes užsienyje, kur gilina urologijos mokslo, praktikos žinias. Todėl drąsiai galiu teigti, kad  einame koja kojon su pasaulinėmis urologijos tendencijomis, perimame inovacijas, diegiame pažangias technologijas. Daug operacijų atliekama Dienos chirurgijos skyriuje, kur taip pat dirba mūsų urologai. Didelę dalį mūsų specialistų darbo krūvio sudaro ambulatorinės konsultacijos. Visi 10 skyriaus darbuotojų ne tik gydo, operuoja skyriuje, bet ir darbuojasi Kauno klinikinės ligoninės Konsultacinėje poliklinikoje. Dėl pakankamo konsultuojančiųjų urologų skaičiaus pas mus nėra ilgų eilių.

- Ar keitėsi urologinių ligų pobūdis?

- Pagrindinės ligos prostatos vėžys ir akmenligė liko tos pačios, tik kaip minėjau dažniausiai jos pradedamos gydyti ankstyvose stadijose. Žmonės jau žino, kas yra prostata ir tai, kad reikia ją tirtis, nes gali išsivystyti vėžys. Prie šios problemos populiarinimo labai daug prisidėjo Prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa. Nepaisant, kad šia liga suserga vis jaunesni žmonės, džiaugiamės, galėdami ją nustatyti ankstyvojoje stadijoje

Tyrimas dėl prostatos vėžio  visiškai nesudėtingas ir neskausmingas. Jis  atliekamas iš kraujo, paimamo bet kurioje klinikoje šeimos gydytojo paskyrimu. Tuomet, kai tyrimo rezultatai kelia įtarimą, urologai įvertina galimą vėžio riziką, jei reikia, atlieka išsamesnius tyrimus.

- Kaip gydomas prostatos vėžys?

Prostatos vėžio gydymo metodų yra ne vienas. Gali būti atliekama operacija, taikoma spindulinė ar hormonų terapija. Pastaroji prilygsta chemoterapijai, tačiau šie vaistai mažiau toksiški, todėl nenuslenka plaukai, mažiau apnuodijama kraujo sistema. Jaunesni vyrai nori gyventi seksualiai aktyvų gyvenimą, išsaugoti lytinę potenciją.  Dar ir dėl to būtina rūpintis sveikata ir aptikti prostatos vėžį anksti, nes hormonų ir chemoterapija taikoma jau ligai išplitus. Ją nustačius pirmojoje stadijoje pakanka spindulinės terapijos arba operacijos.

- Kita dažna problema – akmenligė.

- Nutukimas, netinkama mityba, nepakankamas skysčių vartojimas yra ir inkstų akmenligės priežastis. Jei akmenukas inkste mažas ir nejuda, gyventi galima. Bet jei  užkemša inkstų geldeles, išsivysto uždegimas – tai jau sunki liga, galinti sukelti rimtas komplikacijas. Visa tai pasireiškia skausmu, karščiavimu.

Būna, kad akmuo iš inksto nuslenka į šlapimtakį. Tai skausminga, bet ne vienas galvoja, kad skausmą kelia stuburo problemos ar savaime praeinantis nervų šaknelių uždegimas, todėl kenčia, pas gydytojus neina. Užsikimšus šlapimtakiui skysčių nutekėjimas iš inksto sutrinka ir per kelerius metus šis organas gali žūti. Aptikus akmenį šlapimtakyje jis išimamas endoskopiniu būdu. Įvedamas specialus  aparatas, akmuo suskaldomas ir skeveldros pašalinamos.

Jei akmuo užkemša inksto geldelę, taikomas kitas operacinis metodas. Duriama tiesiai į inkstą, suformuojamas kanalas, įvedamas aparatas, akmuo suskaldomas ir dalimis išsiurbiamas. Kai liga ūmi, ligonis karščiuoja, reikalingas drenavimas, kiti metodai.

- Daugeliui žmonių urologija yra tarp labiausiai bauginančių sričių. Kaip juos padrąsintumėte kreiptis pas specialistus nelaukiant kol liga suvešės? 

- Šiais laikais didžioji dalis urologinės patologijos gydomos ambulatoriškai, taip pat ambulatoriškai atliekamos ir nedidelės apimties intervencijos. Ankstyva prostatos onkologinių ligų diagnostika stipriai padidina visiško išgijimo tikimybę. Po endoskopinių operacijų gretai grįžtama į kasdieninį gyvenimą. Tad kviečiame registruotis pas mūsų urologus ligoninės Kauno klinikinės ligoninės Konsultacinėje poliklinikoje ir gauti kvalifikuotą urologo konsultaciją, gydymą, tuo labiau, kad visiems vidutinio amžiaus vyrams būtina profilaktiškai tikrintis sveikatą.

- Dėkojame už pokalbį.

 

Straipsnis spausdintas žurnale „Sveikata“, kurį leidžia laikraštis „Kauno diena“.