Kauno klinikinėje ligoninėje sergantys inkstų ligomis atranda viltį

2019-05-30

 

Inkstų ligomis sergantiems Kauno klinikinės ligoninės medikai išsiskiria profesionalumu. O įsigyta nauja aparatūra jiems leidžia dar efektyviau parinkti pakaitinės inkstų terapijos – hemodializės programą, kuri pagerina bendrą savijautą, išgyvenamumą.

Jokių požymių

 Lėtine inkstų liga serga beveik kas dešimtas suaugęs žmogus. Pavojingiausia tai, kad ankstyvose stadijose pacientas nejaučia jokių požymių, daugelis net nežino, kad jų inkstų veikla sutrikusi. O kai pajaučia, liga dažniausiai jau būna pažengusi. Vieni iš požymių apie ligos progresavimą – kūno tinimas, ypač rytais, šviesus rytinis šlapimas ar nuolat mažėjantis jo kiekis.

Hemodializės skyriaus vedėja Gražina Saulė Zakarackienė vardijo, kad inkstų ligas sukelia ir lėtinės infekcinės ligos, dažniausiai diabetas, bet šių svarbių organų veiką gali sutrikdyti ir gripas, angina ar netgi paprastas peršalimas.

„Anksti diagnozavus lėtinę inkstų ligą, galima sulėtinti arba net sustabdyti inkstų pažeidimo progresavimą. Tai padeda atitolinti arba kai kuriais atvejais ir visiškai išvengti gydymo hemodializės procedūromis“, – pasakojo G.S.Zakarackienė. Esant įtarimams dėl inkstų ligos, KKL poliklinikoje su šeimos gydytojo siuntimu konsultuoja gydytojai nefrologai, o inkstų ligai pažengus, pacientai ruošiami programinėms dializėms. Lietuvoje šiuo metu jų reikia apie 1400-ams, Kaune – apie 200-ams pacientų.

Išsaugojo koją

Rostislavas Gomolickas Kauno klinikinės ligoninės Hemodializės skyriuje, šiemet minėsiančiame 25-uosius darbo metus, lankosi jau ketverius metus. „Čia man atlikta jau maždaug pusę tūkstančio procedūrų“, – skaičiavo vyriškis, pridūręs, kad yra labai patenkintas personalo kvalifikacija ir dėmesingumu.

„Jie prieš kelerius metus išgelbėjo mano koją, kai jai buvo diagnozuotas kraujotakos nepakankamumas ir dėl to prognozuota amputacija. Čia specialistai man pritaikė individualią hemodializę, kraujotaka pagerėjo, susitvarkė širdies darbas ir aš iki šiol turiu abi kojas“, – šypsojosi R.Gomolickas.

Kauno klinikinė ligoninė šiemet atnaujino visą hemodializės aparatūrą. Įranga turi dar daugiau kokybiškas paslaugas užtikrinančių funkcijų. „Technologijos žengia į priekį, o pas mus per metus vidutiniškai atliekama apie 3000 procedūrų“, – sakė vedėja.

Skyriuje teikiamos paslaugos nemokamos visiems privalomuoju sveikatos draudimu draustiems pacientams. „Dializės metu mūsų pacientai maitinami šviežiu, ligoninės virtuvėje ruoštu ir atitinkančiu reikalavimus maistu. Skyriuje pacientams išrašomi receptai, reikalingiems medikamentams, siuntimai kitų specialistų konsultacijoms, atliekami reikalingi kraujo, šlapimo tyrimai, skiepijama nuo virusinio B hepatito, pneumokoko. Esant reikalui, pacientai nedelsiant stacionarizuojami į reikiamą ligoninės skyrių. Į  hemodializės procedūras pacientai vežiojami ligoninės transportu“, – pasakojo G.S.Zakarackienė.

Skyriuje dirba kvalifikuoti gydytojai nefrologai, toksikologas, slaugytojos, įsigijusios sertifikatą  hemodializės procedūroms atlikti. Dirbantis personalas nuolat kelia savo kvalifikaciją tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, dalijasi savo patirtimi su kitų specialybių medikais.                

Kaip išsaugoti sveikus inkstus:

Kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje. Sergantiems cukriniu diabetu svarbu reguliariai atlikti inkstų funkcijos tyrimus, palaikyti artimą normai cukraus kiekį kraujyje.

Stebėti ir kontroliuoti arterinį kraujospūdį, reguliariai lankytis pas gydytojus ir vartoti paskirtus vaistus.

Sveikai maitintis, palaikyti normalų kūno svorį, mažinti druskos vartojimą.

Labai svarbu vartoti pakankamai skysčių. Rekomenduojama 1,5 – 2,0 litrus per parą.

Nerūkyti. Rūkymas lėtina inkstų kraujotaką, dėl to blogėja inkstų funkcija.

Saikingai vartoti vaistus nuo skausmo.

Sauliaus Tvirbuto nuotraukoje:

G.S.Zakarackienė ir pacientas R.Gomolickas.