Kolonoskopinių tyrimų pacientai baiminasi nepagrįstai

2016-01-14

Nors VšĮ Kauno klinikinės ligoninės medikai pastebi, kad vis daugiau žmonių pasiryžta kolonoskopiniams tyrimams, vis dėlto minėtų procedūrų gyventojai vis dar baiminasi. Per šių metų 11 mėnesių Kauno klinikinėje ligoninėje jau buvo atlikta apie 1400 kolonoskopinių tyrimų, iš kurių maždaug 350 tyrimų pagal Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programą apmokėjo ligonių kasos.

„Įdomu tai, kad profilaktiškai siekia pasitikrinti ir vis daugiau emigrantų, nes kolonoskopiniai tyrimai užsienyje labai brangūs“, – teigė Kauno klinikinės ligoninės Chirurgijos skyriaus abdominalinis chirurgas ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) docentas Saulius Bradulskis.

Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa skirta 50-74 metų amžiaus asmenims, bet gydytojai rekomenduoja juos atlikti ir pacientams nuo 40 metų, jei tarp giminaičių yra buvę storosios žarnos vėžio atvejų.

Storosios žarnos vėžys – paveldima liga ir jos profilaktika būtina pasirūpinti nejaučiant simptomų. Atliekant kolonoskopiją, apžiūrima visa storoji žarna ir jos terminalinė dalis. Praktika rodo, kad įvairių pakitimų randama labai dažnai ir nebūtinai jie būna onkologiniai – tai gali būti polipai, gėrybiniai navikai.

Kolonoskopinis tyrimas atliekamas endoskopu. „Mūsų ligoninėje, jeigu yra indikacijos arba pageidauja pacientas, tyrimas atliekamas naudojant sedaciją (dalinę nejautrą), nes daliai žmonių net prisilietimas prie šios vietos sukelia diskomfortą. Jeigu tyrimas atliekamas profesionaliai, dažnai net nereikia taikyti nejautros ir po 15-20 minučių pacientas jaučiasi taip pat, kaip ir prieš tyrimą“, – aiškino doc. S. Bradulskis.

Nustačius polipą arba kitą gėrybinį naviką, rekomenduojama juos pašalinti, nes jie gali sukelti onkologinius susirgimus. Tokios operacijos atliekamos labai dažnai – per šiuos metus VšĮ Kauno klinikinėje ligoninėje polipai iš pacientų storosios žarnos buvo šalinti jau per 160 kartų.

„Ši operacija yra neilgai trunkanti ir efektyvi. Pacientas išleidžiamas namo tą pačią arba kitą dieną“, – pasakojo doc. S. Bradulskis.

Deja, kai kada, esant išplitusiam navikui, gydytojai pacientui rekomenduoja chirurginį gydymą. Operacijos metu iškeliama tik ta žarnos vieta, kurią būtina pašalinti. „Šiuo metu ligoninėje turima medicininė aparatūra yra viena geriausių Lietuvoje, todėl baimintis minėtų operacijų nevertėtų“, – sako doc. S. Bradulskis.

Be to, šiuo metu gėrybiniai polipai šalinami ir iš skrandžio. Pasak doc. S. Bradulskio, tai taip pat vėžio profilaktika, nors specialios ankstyvosios diagnostinės programos skrandžio polipams aptikti Lietuvoje dar nėra.

Kad ir kaip ten būtų, kolonoskopijų Lietuvos gyventojai baiminasi dėl esą sukeliamo stipraus skausmo. Bet naudojant sedaciją, šiuolaikinę gerą aparatūrą to bijoti visiškai nereikia. „Labai dažnai po tyrimo paklausiu pacientų, ar išties reikėjo tyrimo taip bijoti, tai absoliučiai didžioji dauguma jų pasakydavo, kad tyrimo baimindavosi visiškai nepagrįstai“, – pasakojo doc. S. Bradulskis.

Pacientams daugiausiai baimės įvaro draugai ar pažįstami, apie kolonoskopijas girdėję tik iš nuogirdų.

Kauno klinikinėje ligoninėje dėl kolonoskopinių tyrimų pacientus konsultuoja LSMU specialistai, dirbantys Kauno klinikinės ligoninės konsultacinėse poliklinikose.

Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programoje pacientai gali dalyvauti vieną kartą per 2 metus. Kolonoskopija ir, prireikus, biopsija yra būdai, galintys objektyviai patvirtinti storosios žarnos vėžio diagnozę.

Diagnozavus storosios žarnos vėžį I stadijoje, gydymo efektyvumas yra šimtaprocentinis. Diagnozavus II stadijos vėžį išgyvena 80-90 proc. pacientų.

 

Pranešimą parengė Gediminas Stanišauskas
VšĮ Kauno klinikinės ligoninės atstovas ryšiams su visuomene
Tel.: +370 682 67186