Ligoninėje – kaip namie, tik daug saugiau

2020-07-03

Kai Lietuvoje kartais vis dar diskutuojama, kur geriau gimdyti – sveikatos priežiūros įstaigoje ar namuose, apsilankius Kauno klinikinės ligoninės Akušerijos  ginekologijos skyriuje dvejonių nelieka: čia – geriausia. Tai liudija ir garsios dizainerės Ingridos Naujokės patirtis.

Džiaugėsi suteiktu komfortu

Kauno klinikinės ligoninės Akušerijos ginekologijos skyriaus šeimyninėje gimdykloje savo trečiąja atžala džiaugiasi garsi vestuvinių suknelių dizainerė Ingrida Naujokė. Ponia Ingrida lankėsi gyd. R. Šemetos nėščiųjų mokykloje dar prieš trejetą metų besilaukdama dukrelės. Tuo metu ji gimdė naudodamasi vandens procedūromis. Šį kartą moteris džiaugėsi dar didesniu komfortu. Atvykusi buvo apgyvendinta šeimyninėje palatoje su dvigule lova, kadangi tai buvo mažos rizikos gimdymas, vaikelio ji sulaukė pačioje palatoje ir ten pat liko visą buvimo stacionare laikotarpį.

Ponia Ingrida atvirauja, kad namų aplinka  ir gera nuotaika buvo sėkmingo gimdymo garantas.

„Seniai praeityje tie laikai, kai gimdykloje buvo būtinos baltos sienų plytelės, medikai – būtinai baltais chalatais, o naujagimis atskiriamas nuo mamos“, – sako  Kauno klinikinės ligoninės Akušerijos ginekologijos skyriaus vyresnioji koordinatorė akušerijai, koordinuojanti skyriaus darbą gydytoja akušerė ginekologė Jūratė Žebrauskienė.

Gimdančioms moterims labai svarbi ne tik artimųjų moralinė parama, medikų profesionalumas bei nuoširdumas, bet ir aplinka. „Įprasta manyti, kad didelėje gydymo įstaigoje galima užtikrinti platesnį paslaugų spektrą ir pacientų saugumą, bet mažiau jauku. Kauno klinikinė ligoninė keičia šį stereotipą: po baigtos Akušerijos ginekologijos skyriaus renovacijos jame viskas atnaujinta iš pagrindų, bet maksimaliai išsaugotas ir netgi padidintas gimdyvės bei jos šeimos narių privatumas“, – pristato skyriaus privalumus šio padalinio vyresnioji akušerė Ilona Joneliūnienė.

Čia nėra nė vienos palatos, kurioje būtų galima įkurdinti dvi gimdyves. Kiekvienai jų – atskiras kambarys su plačia lova, kūdikio vystymo stalu, spintomis, veidrodžiais, kitomis namų interjero detalėmis, kur šalia mamos su naujagimiu visą laiką kartu gali būti jos šeimos nariai. Greta – vonia, dušas, tualetas. Nuolatinį gryno oro srautą patalpose neatidarius langų užtikrina rekuperacinė ventiliacijos sistema.

Užtikrinamas saugumas

Kauno klinikinėje ligoninėje pavyko ne tik įgyvendinti jaukių namų koncepciją, bet ir toliau užtikrinti operatyvią įvairių sričių medikų pagalbą, jei tokios prireiktų. Įstaigoje dirba ne tik akušeriai, akušeriai ginekologai, bet ir įvairaus profilio kitų medicinos sričių specialistai. Palatose prie lovų yra įranga, kad moteris operatyviai išsikviestų medicinos personalą tada, kada ji to nori. Tai yra didžiausias privalumas bei komfortas gimdyvėms ir jų šeimoms. 

„Po renovacijos atnaujintos ne tik palatos, bet ir gimdyklos, operacinės, sumontuota nauja moderni medicinos įranga“, – galimybes maksimaliai suteikti visokeripopą pagalbą gimdyvėms įvardija Kauno klinikinės ligoninės Akušerijos ginekologijos skyriaus vedėja Jūratė Žebrauskienė.

Dar daugiau: prireikus medicinos pagalbos naujagimiui ar jam gimus neišnešiotam jis neatskiriams nuo mamos. Kiekvienai jų suteikiama galimybė būti šalia savo vaiko jai skirtoje palatoje Naujagimių skyriuje.

„Nėštumas yra ypatingas laikotarpis moteriai. Tai visų pirma didelis džiaugsmas, bet  organizme vykstančios fiziologinės permainos moterį padaro jautresne kvapams, keičia skonį, itin dažnai – nuotaiką. Stipriai padidėja reiklumas aplinkai, norisi komforto“, – žino vyresnioji akušerė I.Joneliūnienė,.

Ji pastebi, kad dabar gimdyvės yra daug reiklesnės nei prieš porą dešimtmečių. Antra vertus, jos turi galimybių rinktis, kur gimdys, didėja paslaugų įvairovė nėštumo laikotarpiu.  Tampa populiaru, kai visą gimdymo eigą prižiūri ir po to su gimdyve bendrauja tik viena akušerė. Taip sukuriamas psichologinis komfortas. Tokia galimybė yra ir Kauno klinikinėje ligoninėje, bet tik su viena sąlyga: kai nėštumas yra be jokių problemų.

Kviečia Mamų svetainė

Nėštumo metu įvairiausių klausimų kyla net ir toms moterims, kurios gimdo ne pirmą kartą. „Nors gyvename interneto amžiuje, kai yra daug įvairiausios informacijos, visada atsiranda individualių, specifinių klausimų. Dėl to kiekvieną ketvirtadienį 12 val. vėl rengiame nemokamas paskaitėles nėščiosioms. Jų metu moteris supažindiname su nėštumo, gimdymo, pogimdyminio laikotarpio eiga, atsakome į joms kilusius klausimus. Atskiri užsiėmimai skiriami pasiruošimui žindyti naujagimį“, – pasakoja I.Joneliūnienė.

Taisyklingas žindymas yra labai svarbu ir jaunajai mamai, ir naujagimiui. Kauno klinikinė ligoninė nusipelnė Palankios naujagimiui ligoninės statusą, todėl medikai neapsiriboja formaliomis konsultacijomis, bet kiekvienu atveju betarpiškai bendrauja su pacientėmis. "Mūsų ligoninė – vien aiš nedaugelio šalyje, kuriose dirba žindymo specialistė. Tai akušerė Valerija Perminaitė. Ji padėjo daugybei moterų užtikrinti savo vaikui natūralų maitinimą. Labai džiaugiamės, kad beveik visi mūsų skyriuje gimę naujagimiai namo išvyksta maitinami tik mamos pienu “, – pasakojo I.Joneliūnienė.

Moterims išvykus į namus konsultacijos tęsiamos telefonu ar atvykus į priėmimo kambarį.Visa informacija apie skyriaus darbą ir paslaugas teikiama telefonais 837306062, 865519296 .