Mūsų gydytojos patarimai nacionalinėje žiniasklaidoje

2017-02-21

Ar peršalusį ir sergantį vaiką leisti į baseiną, ar duoti jam ledų? Tokius klausimus kelia svetur išvažiavusi mama. Ji socialiniuose tinkluose rašo, kad iš užsienio medikų išgirdusi prieštaringus patarimus, kaip gydyti vaiką. Portalas „Delfi“ apie šias internete užvirusias diskusijas nuomonės teiravosi mūsų ligoninės medikės Ingos Eidietienės. Pateikiame portale publikuoto teksto išttrauką.

Žinomą moterį nustebino amerikietiškas gydymas: maniau, per naktį pražilsiu

Skirtingose šalyse kovai su ligomis neretai pasirenkamos ir skirtingos priemonės. Tuo įsitikino Havajuose gyvenanti rašytoja Vaiva Rykštaitė. Moteris feisbuke pasidalino įrašu, kaip už Atlanto gydomas peršalimas. „Delfi“ kalbinta medikė tokią taktiką įvertino skeptiškai.

„Na bet jūs man pasakykite, prietaras tai ar vis tik yra kokio mokslinio medicininio pagrindo įsitikinime, kad: susirgus peršalimu reikia nevaikščioti basomis po šaltas grindis, miegoti su vilnonėmis kojinėmis, kaklą laikyti šiltai aprištą, gerti daug karštos arbatos, nesimaudyti baseine, negerti nieko šalto ir vengti kafeino? Mano amerikiečių šeimyna sergantiems vaikams parneša ledų, kad „mažiau skaudėtų gerklę“, leidžia bėgioti basomis ir nėra girdėję apie čiobrelių arbatą. O kai japono pediatro, ieškodama užtarimo, paklausiau, jis sakė, kad „taip, duokit ledų, ir į baseiną galima“ ...vaikui, kuris kosti, sloguoja ir geria antibiotikus! Maniau, per naktį pražilsiu. Dabar pati galvoju, nejaugi vsikas ko iš kartos į kartą močiutės mokė, kaip slaugė ir saugojo, nejau visa tai netikra?“, - draugų klausė rašytoja, įrašą užbaigdama grotažymėmis #AmerikavsLietuva #prietarai #mokslas #čiobreliai #antibiotikai.

Nenuvertinkite organizmo, tačiau ledus pamirškite

Kaip DELFI aiškino Kauno klinikinės ligoninės vaikų LOR gydytoja Inga Eidietienė, vos pajutus peršalimo simptomus, į pirtį eiti galima, tačiau baseino reikėtų atsisakyti. Jei imunitetas nėra stiprus, apsilankymas baseine sveikatos būklę gali tik pabloginti. Chloras – papildomas neigiamas veiksnys.

„Šiluma suaktyvina kraujotaką, ypač gerai, kai pirtis drėgna. Tačiau vaikščioti basomis ir kitas vėsinančias priemones naudoti reikia ne tada, kai pradedi sirgti, o iš anksto – grūdinant organizmą. Medicininėje užsienio literatūroje rašo tą patį – grūdintis reikia nuolat, tačiau ne sergant“, - sakė pašnekovė.

Jos teigimu, ledai, šalti gėrimai taip pat nėra gera mintis sergant. „Sergančiam kūnui reikia kuo daugiau šiltų arbatų, kitų skysčių, ramybės. Mamos, močiutės mėgsta ligonį paguldyti po kalnu patalų. To tikslas – aktyvinti kraujotaką. Visgi svarbiausia yra skysčių gausa, kuri skatina organizmo, kvėpavimo takų, gleivinių valymąsi. Todėl nėra gerai ir stabdyti „bėgančios“ nosies“, - patarė I. Eidietienė.

Gydytoja pabrėžė, kad arbatos turėtų būti šiltos, o ne karštos. Gerklės dar labiau išdeginti, traumuoti tikrai nereikia. „Natūraliai imunitetas stoja į kovą su ligos sukėlėju – įsijungia daug gynybinių mechanizmų, pradeda gamintis įvairios medžiagos. Dėl to, vos pradėjus karščiuoti, nereikėtų skubėti temperatūros mažinti, nes su virusais ir bakterijomis kovojančios medžiagos gaminasi tik tada, kai temperatūra pasiekia 38,5 C“, - pasakojo pašnekovė.

Neprasta mintis – vitaminas C, tačiau jį geriau gauti natūraliai.

„Tas pats galioja visiems vaistams – vos susirgus nereikia pulti prie medikamentų ir pažiūrėti, kaip sekasi organizmui kovoti su ligos sukėlėju. Įvairiausi užplikomi mišiniai dažnai sudėtyje turi paracetamolio ir kitų nosies paburkimą mažinančių vaistų, tačiau mažindami uždegimą neleidžiame organizmui veikti pačiam. Neretai įvairios esą gydančios priemonės yra tik graži reklama. Nenuvertinkite savo organizmo ir neskubėkite kištis“, - reziumavo ji.

„Delfi“ sveikatos naujienų redaktorė Giedrė Armalytė