Šriftas:
A A A
Fonas:
Baltas Juodas
Iliustracijos:
Rodyti Slėpti

Nacionalinio kraujo centro eros Kaune pradžia jau paskelbta

2014-06-18

Birželio 13 d. (Kaunas) Šį penktadienį duris atvėrė Nacionalinio kraujo centro Kauno padalinys. Nuo šiol visi norintys galės tapti donorais Kauno klinikinės ligoninės patalpose, esančiose Laisvės alėjoje. Į seniausią Kauno regione, daugiau nei šimtą metų veikiančią gydymo įstaigą, kraujo donorystė neateina kaip naujokė, – kažkada būtent čia, „Raudonojo Kryžiaus" ligoninėje, ji pradėjo savo kelią. Dabar šioje ligoninėje įsikuria kraujo surinkimo punktas.

Kauno miesto meras Andrius Kupčinskas punkto įkurtuvių proga pasidžiaugė, kad Nacionalinis kraujo centras simboliškai po daugelio dešimtmečių „sugrįžta namo, ten, kur pradėjo savo veiklą". Meras linkėjo, kad sugrįžęs į Kauną Nacionalinis kraujo centras ilgam įsikurtų patalpose, kurias jam geranoriškai, miesto politikų pritarimu, pagal panaudos sutartį, suteikė jų savininkė – Kauno miesto savivaldybė.

„Linkiu, kad bendras sutarimas čia vienytų visus, kad didėtų donorų būrys, ir tai pasitarnautų visuomenės gėriui bei labui. Sokratas yra pasakęs: „Sveikata - ne viskas, tačiau be sveikatos viskas yra niekas". Kraujas žmogui yra gyvybiškai svarbus. Kraujas reikalingas pacientams po sunkių traumų, nudegimų, chirurginių operacijų metu, gimdyvėms, naujagimiams, sergantiesiems onkologinėmis bei kitomis ligomis. Naujai atidarytame kraujo surinkimo punkte kraujas bus surenkamas iš visų geros valios jį paaukoti nusprendusių žmonių", – sakė Kauno meras A. Kupčinskas.

Anot centro direktorės Joanos Bikulčienės, galima teigti, kad Nacionalinio kraujo centro eros Kaune pradžia jau paskelbta.

„Nors šios patalpos yra nedidelės, bet jos labai svarbios plėtojant kraujo donorystę. Labai džiaugiamės, kad Kaune kraują visi norintys galės duoti dviejose vietose – Kauno klinikų kraujo centre ir Nacionalinio kraujo centro Kauno padalinyje. Su kolegomis iš Kauno klinikų sutarėme bendradarbiauti. Žmogui, ketinančiam tapti donoru, svarbu, kad punktas būtų kuo arčiau jo. Stengsimės, kad kuo daugiau žmonių taptų neatlygintinais kraujo donorais, nes kraujo reikia nuolat", – teigė NKC direktorė J. Bikulčienė, patalpų suteikimą, įrengimą ir padalinio veiklos pradžią pavadinusi mažu stebuklu.

Ji taip pat priminė, kad birželio 14 d. minima Pasaulinė kraujo donorų diena. Lietuvoje ji švenčiama 11-ą kartą. Kauno muzikiniame sodelyje ateinantį pirmadienį, nuo 11 val. iki 19 val., bus galima tapti donoru ir paaukoti kraujo.

„Pasitaiko atvejų, kad ligoninė pritrūksta retos grupės kraujo, tada ieškome po visą Lietuvą. Dabar, kai šis centras duris atvėrė būtent mūsų ligonės patalpose, galime būti ramūs. Manau, kad ir pati centro įsikūrimo vieta patogi atvykstantiems donorams", – sakė Kauno klinikinės ligoninės direktorius Gediminas Abeciūnas. Jis užsiminė apie prieš porą metų buvusias įvairias peripetijas dėl donorystės Kaune, kai buvo nutraukta privataus kraujo centro veikla ir kilo pavojus ligoninei likti be kraujo.

Pačią pirmą Nacionalinio kraujo centro padalinio Kaune darbo dieną čia jau būriavosi neatlygintinieji kraujo donorai, atėję paaukoti kraujo. „Norisi įsilieti į naujas ir prasmingas veiklas, kurios yra ne tik pomėgis, bet ir teikia kitiems naudos. Esu krikščioniškų ir bendražmogiškų pažiūrų žmogus, todėl manau, kad donorystė – vientisos pasaulėžiūros dalis. Donorystę vertinu kaip auką, bet, kita vertus, nemanau, kad būti donoru yra heroizmas. Man tai – norma", – teigė Lietuvos donorystės žymūnas Juozas Dapšauskas, kuris neatlygintinai kraujo paaukojo 25 kartus ir jau 10 metų dalyvauja donorystės veikloje.

Rimantas Stakauskas, pagal profesiją – veterinaras, šiuo metu dirbantis versle, teigė į naująjį kraujo donorystės punktą atėjęs iš noro pagelbėti kitiems. Jis tapo pirmuoju naujojo Nacionalinio kraujo centro padalinio Kaune donoru.

„Kadangi pats esu medikas, puikiai suprantu, kokia didelė yra kraujo reikšmė, kai jo prireikia labai sunkiai sergančiam ligoniui ar avarijoje sužalotam žmogui. Anksčiau duodavau kraujo Vilniuje, Klaipėdoje. Manau, čia, Laisvės alėjoje, kraujo surinkimo punktui – labai gera strategiškai vieta. Tai paskatins daugiau žmonių tapti donorais. Juolab kad donorai paprastai yra sveikesni žmonės. Vadinasi, kitais pasirūpindamas ir pats esi sveikesnis", – sakė R. Stakauskas.

Viešoji įstaiga Nacionalinis kraujo centras įkurtas 2003 metais, tai – didžiausia kraujo donorystės įstaiga mūsų šalyje. Jame dirbantys specialistai ima donorų kraują, gamina kraujo komponentus ir aprūpina jais asmens sveikatos priežiūros įstaigas bei pacientus. Kraujo ėmimui iš donoro naudojamos tik aukštos kokybės sterilios vienkartinės priemonės. Tyrimai, skirti donoro sveikatai įvertinti ir nustatyti kraujo tinkamumą perpylimui, yra tokie patys kaip atliekami kraujo donorams Europos šalyse. Kraujo komponentų ruošimui naudojamos šiuolaikinės optinės sistemos, sterilaus plastikinių konteinerių sujungimo aparatai. Pagaminti kraujo produktai saugomi šaldytuvuose, žemos temperatūros šaldikliuose, specialiuose inkubatoriuose – maišytuvuose.

Kauno klinikinės ligoninės, po kurios stogu įsikūrė donorystės centras Kaune, direktorius Gediminas Abeciūnas naujienų agentūrai ELTA pabrėžė, jog toks donorystės centras gydymo įstaigai – nepaprastai naudingas.

„Dabar galim būti ramūs, kai čia veiks Nacionalinio kraujo centro punktas, mes visada turėsime kraujo atsargų. Žinoma, jų daug nekaupsim, kad nepasentų, tačiau problemų mažiau patirsim, jei netikėtai prireiktų kokio retesnės grupės kraujo. Be to, svarbu ir tai, kad ligoninei kraujas kainuos pigiau, nes mes dirbsime vieni šalia kitų, kaip partneriai", – teigė Eltai ligoninės vadovas.

 

ELTA informacija