Nuo klastingos ir pavojingos ligos saugo skiepai

2019-01-30

Mūsų Vaikų konsultacinėje poliklinikoje sausį nuo meningokoko paskiepyta 19 kūdikių. Naujagimių tėveliams vakcina nekainuoja, ji pirkta valstybės lėšomis. 
Šią savaitę į Kauno klinikinę ligoninę iš Prienų atvežtas sunkios būklės 4 metų berniukas, kuriam iškart diagnozuotas pavojingas gyvybei meningokokas. Liga prasidėjo staiga: vakare vaikas pradėjo karščiuoti, jį šiek tiek pykino, naktį temperatūra pakilo iki 39,6 laipsnių. Laimei, mama net ir medikamentais laikinai numušusi temperatūrą ryte nusprendė kreiptis į medikus, įtardama, kad tai nėra paprastas peršalimas. Ji atkreipė dėmesį, kad vaikui maudžia raumenis. Prienų medikai nukreipė ligoniuką pas mus, čia jam suteikta skubi pagalba, pavyko sustabdyti staigų bakterijų plitimą kūne. Nors berniukui infekcija sukėlė meningitą, bet jis jau sparčiai sveiksta.
Vaikų priėmimo, skubios pagalbos ir intensyviosios terapijos skyriaus vedėjas Darius Varaškevičius sakė, kad užpuolus meningokoko bakterijai svarbi kiekviena minutė ir infekcija ypač pavojinga vaikams iki 5 metų amžiaus. „Skiepai yra efektyviausia apsauga“, - buvo įsitikinęs medikas duodamas interviu "Lietuvos ryto televizijai".
Sunkiausios meningokokinės infekcijos formos – žaibinis sepsis bei galvos ir nugaros smegenų dangalų uždegimas. Liga plinta lašiniu būdu per orą, ankstyvieji jos simptomai panašūs į peršalimo ligų – atsiranda šaltkrėtis, karščiavimas, galvos skausmas. Ligai būdingas sprando raumenų sustingimas, vėliau atsiranda odos bėrimas bei sąmonės sutrikimas. Mirtimi baigiasi apie 5-15 proc. ligos atvejų. Tačiau apie 15 proc. išgyvenusiųjų lieka ilgalaikiai liekamieji požymiai, pavyzdžiui, kurtumas, paralyžiai, psichikos sutrikimai, gali tekti amputuoti galūnes.

 

Kauno klinikinės ligoninės

komunikaicjos specialistas Saulius Tvirbutas

autoriaus nuotr,