Operacijos trimatėje erdvėje

2014-07-17

VŠĮ Kauno klinikinėje ligoninėje liepos 4 dieną urologai ir ginekologai, naudodamiesi 3D technologijomis, keliems pacientams atliko itin sudėtingas laparoskopines – endoskopines operacijas. Lietuvos gydymo įstaigose dar nėra įprasta monitoriaus ekrane stebėti operuojamo organo vaizdą trimatėje erdvėje. Ligoninės chirurgams šios technologijos atvers naujas gydymo ir diagnostikos galimybes, pacientams – saugesnę operacijos eigą, mažesnę komplikacijų tikimybę.

Vokietijos kompanijos „Storz“ 3D vaizdo sistemą sudaro video monitorius, akiniai, speciali kamera, kuri jungiama prie ligoninės turimos endoskopinės – laparoskopinės įrangos. „Pajutome ryškų skirtumą stebint įprastame aukštos raiškos video monitoriuje plokščią ir 3D monitoriuje erdvinį vaizdą, atkuriantį anatomines organo struktūras. Virtualioje erdvėje tampa paprasčiau operuojamą organą apžiūrėti, jį šalinti. Gydytojams mažesnė rizika, kad pažeis kitus organus,“ - teigė ginekologijos skyriaus vedėjas Vidmantas Sedziniauskas, atlikęs vyresnio amžiaus pacientei laparoskopinę – endoskopinę operaciją, kurios metu buvo pašalinti abiejų pusių gimdos priedai. Dažniausiai ginekologams tenka operuoti gimdos bei kiaušidžių auglius, gimdos kaklelį. Vyresnėms moterims šalinama šlapimo nelaikymo patologija, pasitaiko ir gimdos iškritimo operacijų.

Kauno klinikinės ligoninės urologai, atliekantys itin sudėtingas vėžio šalinimo, inkstų, gėrybinių prostatos auglių ir kitas operacijas, teigia, kad užsienyje 3D vaizdo technologijomis kaip ir robotais, gydytojai pradėjo naudotis žymiai anksčiau. Pasaulyje visos sudėtingos operacijos atliekamos tik trimatėje erdvėje. Keturioliktame pasauliniame endoskopinių chirurgų kongrese, įvykusiame Paryžiuje, pagrindinės pranešimų temos paremtos skatinimu operuoti naudojant trimačio vaizdos sistemas. Ligoninės urologas Paulius Bosas, spėjęs atlikti net tris urologines operacijas su kompanijos demonstruojama trimate vaizdo įranga, sakė, jog visi jo operuoti pacientai jau sveiksta namuose. Ši video sistema pasitarnavo operuojant jauną vaikiną, kuriam reikėjo pašalinti du trečdalius inksto, paliekant tik vieną trečdalį sveikosios inksto dalies.

„Operacija buvo tikrai sudėtinga, nes inkstas prigludęs prie stambiųjų kraujagyslių. Žiūrint į 3D erdvinį vaizdą, galima labai tiksliai atlikti judesius, kontroliuoti kiekvieną milimetrą, nebijant pažeisti kraujagyslių,“ - teigė urologas Paulius Bosas, atlikęs laparoskopu trimatėje erdvėje dar dvi prostatos vėžio operacijas, pasidžiaugęs, jog tai leido pacientui išvengti erekcijos sutrikimo.

Operacijos metu trimatėje erdvėje chirurgas kiekvieną organą gali paliesti instrumentu, be to, per video kamerą galima stebėti net iš įvairaus atstumo bei vietos. Laparoskopinėje chirurgijoje 3D technologijos dar naujovė Lietuvoje.