Respublikinėje konferencijoje – svarbios akušerijos naujovės ir aktualijos

2019-11-08

Kauno klinikinėje ligoninėje surengta respublikinė Lietuvos akušerių sąjungos konferencija „Akušerio profesija: galimybės, perspektyvos, iššūkiai, realybė”.
Renginį atidariusi Kauno klinikinės ligoninės vyresnioji akušerė bei Lietuvos akušerių sąjungos prezidentė Ilona Joneliūnienė pabrėžė, kad akušerija šiuo metu turi įvairių iššūkių: atlyginimai, darbo krūvis, moterys ieško alternatyvių gimdymo būdų ne stacionaruose, įstatyminės bazės tobulinimas.
Iššūkius savo atidarymo kalboje matė ir sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. „Čia gera vieta diskutuoti, kodėl nepaisant pažangos, ji neįvertinama, pacientės renkasi kitus gimdymo būdus, - pastebėjo jis. – Taip pat dabar žmonėms rūpi dalykai, kurie anksčiau net neminėti: jei buvo laikas, kai reikėjo spręsti patalpų būklės gerinimą, atnaujinti įrangą, dabar išsprendus šias problemas atsiranda kiti poreikiai – bendravimo su pacientais, etika. Juk netinkamai pasakytas žodis gali sujaukti pacientės gyvenimą. Turime ir perdegimo situaciją, kai iš vienos pusės reikia užtikrinti pacientų srautus, bet iš kitos – kaip neperdegti darbe.“
Ministras pakvietė akušeres drąsiai išsakyti savo rūpesčius. „Blogiausia, kai pykstama, bet tylima ir manoma, kad politikai turi nujausti, kokie rūpesčiai kyla. Su jūsų pagalba ieškosime sprendimų būdų“, - kvietė diskusijai A. Veryga.
Po kelių pranešimų įvairiomis aktualiomis temomis vyko diskusija, kurioje į klausimus atsakė sveikatos apsaugos ministras ir Lietuvos akušerių ginekologų draugijos valdybos narys, Kauno klinikinės ligoninės filialo P.Mažylio gimdymo namų vadovas Tomas Biržietis.
Renginyje aptarta ir patvirtinta Lietuvos akušerių sąjungos rezoliucija, kurioje pabrėžiamos pagrindinės akušerių problemos: darbo krūvis, atlygis už darbą, didelis krūvis, statistinės apskaitos problemos, įstatyminės bazės susijusios su šia profesija tobulinimo būtinybė.
Renginyje paskelbta ir apie svarbų įvykį akušerijos pedagogikos srityje: pirmą kartą studijuojančioms akušeriją išleistas vadovėlis lietuvių kalba.
Taip pat konferencijoje aptarti įvairūs svarbūs akušerėms klausimai, pristatytos šios profesijos naujovės, laukiantys iššūkiai, dabarties aktualijos.
Akušerio teikiamų paslaugų apmokėjimą pristatė D. Berūkštienė, Valstybinės ligonių kasų Paslaugų ekspertizės, metodinio vadovavimo ir kontrolės skyriaus vedėja. Akušerio profesinės veiklos licencijavimą aptarė A. Knyvienė, SAM Specialistų licencijavimo skyriaus vedėja.
Akušerio profesinės veiklos ir karjeros galimybėms skirtą pranešimą pristatė akuš. I. Drūteikienė iš Santaros klinikų. Savarankiško gimdymo priėmimo patirtis aptarė akuš.Ž. Stoukuvienė, Klaipėdos kolegijos lektorė.
Su akušerio profesijos vaidmeniu Danijos sveikatos priežiūros sistemoje supažindino akuš. D. Ruseckienė iš LSMU Kauno klinikų.
Kalbėta ir apie skaudžias ir, deja, neišvengiamas patirtis šioje profesijoje. Akuš. V. Kerienė iš Klaipėdos universiteto aptarė moterų patirtis nutrūkus nėštumui, o asociacijos „Gandras“ pirmininkė J. Bachlina – apie kūdikiu netektis.
Po pranešimų vyko diskusijos ir pranešimų aptarimai.

Sauliaus Tvirbuto nuotr.