Šeimos gydytojai kviečiami bendradarbiauti kovojant su tuberkulioze

2020-06-09

Kai pasaulio dėmesį sukaustė COVID-19 pandemija būtina nepamiršti ir apie kitą pavojingą infekciją – tuberkuliozę. Tai seniai žinoma liga, nusinešusi daug gyvybių. Lietuva yra tarp šalių, kur ši problema yra labai opi. Taip pat, deja, ir tarp vaikų.

Tuberkuliozė dažniausiai pažeidžia plaučius ir tarpuplautyje esančius limfmazgius, be to, gali išplisti ir pažeisti visus vidaus organus. Labai svarbu laiku diagnozuoti tuberkuliozę, paskirti visavertį gydymą, o sveikus vaikus apsaugoti nuo šios klastingos ligos. Gydymas ir stebėjimas yra mūsų, pulmonolgų, rūpestis. Tačiau labai svarbus yra ir šeimos gydytojų vaidmuo.

Pagrindinis tuberkuliozės diagnostikos testas yra įodinis tuberkulino (Montoux) mėginys. Šį tyrimą visiems besiruošiantiems į mokyklą ir rizikos  grupės vaikams atlieka šeimos gydytojai.

Rizikos grupei priklauso vaikai sergantys lėtinėmis ligomis, turintys kontaktą su tuberkulioze sergančiais šeimos nariais ar šalia gyvenančiais asmenimis, dažnai sergantys ar naudojantys imunitetą slopinančius vaistus, vaikai iš socialinės rizikos aplinkos. Vaikai, kuriems tuberkulino reakcija teigiama, turi būti konsultuojami vaikų pulmonologo ir ištirti dėl galimos aktyvios ar latentinės tuberkuliozės formos.

Esant nepalankiai epidemiologinei anamnezei bei klinikiniams simptomams (bendrinei intoksikacijai, užsitęsusiam karščiavimui, kosuliui)  nukreipkite pacientus į Kauno klinikinės ligoninės Vaikų konsultacinę polikliniką. Pacientams reikia registruotis telefonu 837 361855.

Ligoninėje dirba patyrę vaikų pulmonologai Edita Tamulaitienė, Vaida Kudirkienė, Dalia Steponavičienė, Renata Jezukevičienė, Eugenijus Griška.

Švelnėjant karantino dėl COVID-19 sąlygoms, turime galimybę pacientus ištirti bei patvirtinti ar paneigti tuberkuliozės diagnozę ir, jeigu reikia, paskirti tinkamą gydymą.

Tik dirbdami kartu – šeimos gydytojai ir vaikų pulmonologai – gali laiku diagnozuoti tuberkuliozę ir apsaugoti augančią kartą nuo šios klastingos ligos.

Kauno klinikinės ligoninės Vaikų konsultacinės poliklinikos vedėja

dr. Marija Marengolcienė

Kauno klinikinės ligoninės Vaikų ligų skyriaus vedėja

dr. Jūratė Radvilavičienė