Urologinėms operacijoms ir ligų diagnostikai – modernus endoskopas

2014-06-18

VšĮ Kauno klinikinės ligoninės Urologijos skyriaus operacinėje nuo birželio 10 dienos pacientams urologinės operacijos atliekamos naudojant tik prieš savaitę įsigyta modernia, aukštos raiškos video endoskopine įranga. Skyriuje per kelias dienas šešiems kauniečiams naująja video sistema „Spies“ atliktos šlapimo pūslės akmenligės bei prostatos hiperplazijos operacijos. VšĮ Kauno klinikinės ligoninės urologai modernia įranga ne tik operuos pacientus, bet ir jiems bus atliekami šlapimo pūslės ir kiti endoskopiniai tyrimai.

"Pagrindinis šios įrangos privalumas – monitoriaus dydis ir vaizdo režimų kiekis, ko nėra senesnės kartos video endoskopinėje įrangoje “, – teigė firmos „Tradintek“ atstovai, demonstravę ligoninės chirurgams naują, tik šiemet Vokietijoje pagamintą endoskopinę įrangą. Endourologinę sistemą sudaro aukštos raiškos 27 colių monitorius, LED šviesos šaltinis, kameros valdymo blokas, prie kurio fiksuojamas endoskopas bei chirurginių instrumentų komplektas, skirtas apatinių šlapimo takų operacijoms.

„Atviruoju būdu atliekant apatinių šlapimo takų – šlapimo pūslės, inkstų, prostatos bei auglių rezekcijos operacijas itin svarbi monitoriuje regimo vaizdo kokybė, tai, ką gydytojas mato operacijos ar tyrimo metu“, – teigė Urologijos skyriaus vedėjas Gytis Rinkūnas, vardindamas naujosios endoskopinės įrangos privalumus. Naudojant šį endoskopą paciento apžiūra tampa žymiai informatyvesnė, operacija ar kita intervencinė procedūra trunka trumpiau. Didelės įstrižainės endoskopo monitorius suteikia daug komforto ne tik pačiam chirurgui, bet ir operuojamam ligoniui.

Todėl nuo šiol ligoninės urologai naują video įrangą naudos kartu su operacinėje esančia kita įranga, atlikdami ne tik prostatos ir šlapimo pūslės operacijas, bet ir kitas intervencines procedūras pacientams, pavyzdžiui, atliekant perkutaninį, minimaliai invazinį inkstų akmenų skaldymą bei šlapimtakyje įstrigusių akmenų skaldymą.

Naujojo endoskopo monitorius, fiksuojantis net šešis vaizdo režimus, kaitaliojant apšvietimo ryškumą, leidžia chirurgui pastebėti pakitusį audinį dar ankstyvoje ligos stadijoje taip užbėgant ligai „už akių“. Mat įprastai plika akimi pakitusio audinio gleivinė sunkiai pastebima. Šiame vaizdo monitoriuje du režimai, naudojantys šviesos spektrą skirtingomis spalvomis, išryškina audinių struktūrą, gerai matomi net mažiausi audinio pakitimai, kraujagyslių, limfagyslių tinklas. Tai ypač svarbu diagnozuojant pacientams ligą.

„Jeigu endoskopinis tyrimas pacientui bus atliekamas operacinėje, be abejo, ligonį tirsime šiuo aparatu“, – patikino Urologinio skyriaus vedėjas G.Rinkūnas, pasidžiaugdamas, jog moderni video įranga padės klinikinės ligoninės gydytojams ne tik gydyti, bet ir diagnozuoti ligas dar pirminėse jos stadijose.

Valstybei finansuojant priešinės liaukos (prostatos) vėžio patikros programą, vykdomą Lietuvoje nuo 2006 metų, vis daugiau vyrų, pajutę tam tikrus negalavimus, susirūpinę sveikata, kreipiasi į urologus. Gydytojų pastebėjimu, įgyvendinant patikros programą užleistų atvejų sumažėjo.